חלונות

צהר לתרבות יהודית-ישראלית

התכנית בשיתוף פעולה עם מפמ"ר תרבות יהודית-ישראלית

הכוכב שנולד בפראג

חלון מס'
This is some text inside of a div block.
5
פיקניק עם אליהו הנביא
Text Link
הצהרת בלפור- נוסח סופי
Text Link
הכוכב שנולד בפראג
Text Link
כשמלחמת השפות פרצה
Text Link
תנו כבוד לנובי גוד
Text Link
הצצה ליומן מירושלים הנצורה
Text Link
שירי חנוכה- בימים ההם בזמן הזה
Text Link
 | 
11.1.2021
 | 
11.1.2021
30.12.2020

אם תבקרו בפראג בבית הכנסת העתיק "אַלְטְנוֹיְשׁוּל" ותפנו מבטכם מעלה, תראו דגל אדום מתנוסס בראש עמוד גבוה, ובו רקום בזהב מגן דוד שבתוכו כובע. על הדגל רקומות המילים "שמע ישראל", ומעל המגן דוד מופיע הפסוק: "ה' צבאות מלֹֹא כל הארץ כבודו" (ישעיהו ו, ג).

איך הגיע הדגל המיוחד הזה לבית הכנסת? הקיסר פֶרדיננד השלישי, ששלט באימפריה הרומית במחצית הראשונה של המאה ה-17, העניק את הדגל לקהילה היהודית בעיר כאות הוקרה על הצטיינותה בהגנה על פראג מפני פלישת השוודים במלחמת שלושים השנה שפרצה בעקבות מתחים דתיים בין שליטי אירופה. המתנה הייתה יקרה מאוד לליבם של יהודי העיר, ולכן הם תלו את הדגל על עמוד בתוך בית הכנסת, ושם הוא מתנוסס עד היום.

הדגל מבית הכנסת העתיק "אַלְטְנוֹיְשׁוּל" נחשב אחד הדגלים היהודיים הקדומים ביותר שבהם מופיע מגן דוד והפך לסמלה הרשמי של הקהילה היהודית בפראג. המגן דוד התקבל גם בקרב קהילות יהודיות נוספות שחיפשו סמל מיוחד ללא משמעות דתית. בהמשך נבחר המגן דוד לסמל התנועה הציונית, ולבסוף – לדגל מדינת ישראל.

מדוע הפך דווקא מגן דוד לסמל כה פופולרי? ניתן לשער, כי בניגוד למנורה, הקשורה לתפארת העבר, המגן דוד נתפס בעיני רבים כסמל הנושא פניו אל העתיד.

לקריאה נוספת
כתיבה ומשחוק: מירב הנקין

קישורים לקטלוג הספריה:

997002726620405171