ספרים ששינו את ההיסטוריה

שיעור פרטי בספרות

פודקאסט על ספרים שחוללו מהפכות

חדר משלך
נשים סופרות נכסים

במסה "חדר משלך" עסקה וירג'יניה וולף בסיבות שלדעתה גרמו לכך שרק מעט נשים הפכו לסופרות מפורסמות. היא קישרה בין המבנה החברתי והמגבלות שהוצבו בפני נשים לבין כתיבתן. לדבריה, המפתח לכתיבה טמון בשני תנאים: עצמאות כלכלית ו"חדר משלך", מקום לכתוב בו. הכתיבה הנשית חשובה במיוחד, מכיוון שהיא מבטאת צורת חשיבה וכתיבה שונות מאשר אצל הגברים ומאפשרת הצגת נשים כדמויות עגולות, ולא כסטריאוטיפ רומנטי גברי.

 

וירג'יניה וולף

סופרת אנגלייה שפעלה במחצית הראשונה של המאה ה-20. כבת למשפחה בעלת קִרבה יתרה לעולם הספרות, היא התחילה לכתוב בגיל צעיר והתמקדה בעיקר במאמרים ובביקורות ספרות. בהמשך פרסמה רומנים, ואלה הקנו לה את שמה. וולף שאפה לכתוב רומנים בסגנון שונה מהרומנים הוויקטוריאניים שקראה בצעירותה, רומנים הכתובים מנקודת מבט נשית ונוכחת. כתיבתה הייתה בסגנון "זרם התודעה", שבו הקורא נחשף לשטף המחשבותשל גיבורי הסיפור.

להורדת דף פעילות
ספרות

פעילות מסכמת:

וירג'יניה וולף הבינה שסיפור הוא הדרך הטובה ביותר להמחשת רעיון, ולשם כך המציאה ביוגרפיה בדיונית של אחותו של שייקספיר, הסופר האנגלי המפורסם. לוּ הייתה מרצה לפני נשים ישראליות, איזו דמות הייתה משמשת דוגמה לווירג'יניה וולף? אֵילו פרטים הייתה בוחרת כדי לתאר אותה אל מול בן משפחתה המפורסם?

 

שאלה לדיון:

  • מה תפקידה של ספרות בהשפעה על תהליכים חברתיים? קחו את "חדר משלך" כמקרה מבחן: דַמיינו שתי נשים פמיניסטיות באנגליה שחולמות להיות סופרות. האחת נוכחת בהרצאתה של וולף, והשנייה אינה מתוודעת לתפיסתה. מה יהיה ההבדל בין שתיהן ובמה הוא יתבטא?

היסטוריה

פעילות פותחת:

הַציגו לתלמידים גרף שמתאר את מספרן של הנשים הסופרות בעשור שבו נולדו. (הגרף מתייחס לסופרות שיש עליהן דפי מידע בוויקיפדיה). מה הסיבות לעלייה במספר הנשים הכותבות שהחלה במתינות במאה ה-19 ופרצה במלוא עוּזה במאה ה-20?

*שימו לב: הירידה בסוף הגרף חלה קרוב לימינו, ולכן אינה כוללת סופרות שהתחילו לכתוב בגיל מאוחר.

 

 

שאלה לדיון:

  •        המסה "חדר משלך" שכתבה וירג'יניה וולף התפרסמה בזמן שהפמיניזם כבר היה תנועה חברתית פעילה קרוב למאה שנה. מדוע מסה זו נחשבת אבן דרך? כיצד היא משלימה או סותרת את פעילויותיהן של הפמיניסטיות בגל הראשון של הפמיניזם?

בין-תחומי

וירג'יניה וולף טענה כי התרבות כולה תושפע לטובה מכתיבה נשית בזכות צורת הכתיבה המיוחדת לנשים. מאז הרצאתה של וולף חלפו כמאה השנה. האם תוכלו להצביע על שינויים תרבותיים שהושפעו מכתיבתן של נשים?

לפרקים נוספים:

ההסכת של המרכז ללימודי רוח בספרייה הלאומית הופק בשיתוף עם הפיקוח על הוראת הספרות במשרד החינוך ובתמיכת קרן עזריאלי. ניהול והפקה: גליה פולק-ארביב; הגשה ועיצוב סאונד: עומר סנש; תחקיר: לאה קליבנוף-רון; כתיבה: יותם פוגל; במאי: נמרוד עציון; משחק: עדי דרורי; פיתוח תוכן: איילת גרשוני.