ספרים ששינו את ההיסטוריה

שיעור פרטי בספרות

פודקאסט על ספרים שחוללו מהפכות

הארי פוטר
קסמים של יום חולין

הארי פוטר הוא ילד יתום שגדֵל אצל דודיו, משפחת דַרְסְלי, וסובל מיחס משפיל. ביום הולדתו האַחד-עשר הוא מגלה במפתיע שהוא בן למשפחת קוסמים, ובתחילת שנת הלימודים הוא נשלח לבית הספר לקוסמים "הוֹגווֹרְטְס". שם הוא לומד כישוף, מגלה את כוחותיו הנסתרים ופוגש בדמויות מאיימות, כמו הלורד וולדמורט. החברים החדשים שהארי רוכש מלווים אותו בהרפתקאותיו בין דרקונים, ספורט אווירי והמון קסם.

 

ג'יי קיי רולינג

ג'ואן (ג'יי קיי) רולינג הייתה בריטית אנונימית, כאשר בנסיעה ברכבת צץ במוחה הרעיון לכתוב ספר על עולם של קוסמים. ספרי "הארי פוטר" הפכו לרבי-מכר עולמיים בקנה מידה שלא נודע כמוהו. מֵאֵם חד-הורית הפכה רולינג למיליארדרית, והיא נחשבת האדם הראשון שעשה הון עתֵק מכתיבת ספרים.  

להורדת דף פעילות
ספרות
היסטוריה
בין-תחומי

הוצאות ספרים רבים דחו את הספר "הארי פוטר", אך לאחר שיצא לאור, הן הִכו על חטא שכן הפך לרב-מכר חסר תקדים. למה, לדעתכם, הצליח "הארי פוטר" כל כך? מה מיוחד בו לעומת ספרי פנטזיה אחרים?

העולם נעשֶׂה דיגיטלי יותר ויותר. האם אתם חושבים שיש ערך לקידום הספרות על פני סדרות וסרטים? האם, לדעתכם, ספרים יכולים להתחרות בסרטים ולשרוד את המאה ה-21?

בזכות ספרי "הארי פוטר" גם ילדים שכמעט לא קראו התחילו לקרוא. האם, לדעתכם, יש לתופעה זו השלכה רחבה יותר, או שהיא מוגבלת רק לסדרה זו? הָביאו תימוכין לדבריכם ממה שאתם רואים סביבכם.

לפרקים נוספים:

ההסכת של המרכז ללימודי רוח בספרייה הלאומית הופק בשיתוף עם הפיקוח על הוראת הספרות במשרד החינוך ובתמיכת קרן עזריאלי. ניהול והפקה: גליה פולק-ארביב; הגשה ועיצוב סאונד: עומר סנש; תחקיר: לאה קליבנוף-רון; כתיבה: יותם פוגל; במאי: נמרוד עציון; משחק: איציק ויינגרטן, תומר בן עמרם, ליאור אביבי, עדי דרורי; פיתוח תוכן: איילת גרשוני.