(לא) לפי כללי הטקס

מה היה קוד הלבוש באירוע הכרזת המדינה? באיזה עט חתמו על המגילה? ולמה הדגלים היו הפוכים? סודות מהטקס הסודי הכי מפורסם בישראל

מזל טוב - מדינה. ההזמנה לאירוע הסודי הכי מדובר

אתם מכירים את התמונה הזאת היטב. בן־גוריון עומד ומקריא את מגילת העצמאות, לידו יושבים כל הנכבדים, ועל הווילון מאחוריו תמונה של הרצל ושני דגלים ענקיים. זהו! עצרו! שמתם לב שהמשולשים של המגן דוד מאונכים לפסים של הדגל? והרי בחוק כתוב: "באמצעיתו של הרקע הלבן [...] מגן דוד [...] שני משולשים שווי צלעות [...] מקבילים לשני פסי התכלת."

איך קרה שבאירוע המכונן של מדינת ישראל נתלו דגלים לא תקניים?

מי סובב את המגן דוד? טקס הכרזת המדינה

על התקלה הזו אפשר למחול, אם מתחשבים בעובדה שהתקנות המדויקות בִּדְבַר מראה הדגל נִתְקְנוּ רק כמה חודשים לאחר הטקס; עד אז כל אחד היה יכול לעצב אותו כרצונו. אפשר להתנחם בעובדה שלפחות הייתה עקביות במראֶה, ושני הדגלים היו זהים.

מה שלא היה עקבי הוא החתימות על מגילת העצמאות. למרות שכולם התבקשו לחתום בעט שנרכש במיוחד, ולא להוסיף דבר - בולטת חתימתו של דוד רמז, שנכתבה בעטו האישי העבה וחתימותיהם של הרב פישמן-מימון ודוד פנקס שהוסיפו 'בעזרת ה'' לחתימתם.

חרגו מכללי הטקס. חתימותיהם של רמז, של פישמן ושל פנקס. מגילת העצמאות

בהזמנה שנשלחה לקראת האירוע התבקשו המוזמנים לשמור את דבר קיומו בסוד. גם המודעה הלקונית בעיתונים שקראה להאזין לשידור מישיבת מועצת העם לא הסגירה את פרטיו. ואולם נראה שבכל זאת דלפו פרט או שניים, שכן שעות לפני האירוע התאספו מאות אנשים בכניסה לאולם, ומהם שאף ניסו להתגנב פנימה ללא הזמנה.

אילו כל המוזמנים היו מגיעים לבושים לפי הקוד שנקבע, אולי היה ניתן להבחין בינם לאחרים, אבל המילים "תלבשת - בגדי חג כהים", שנכתבו באותיות קטנות בשולי ההזמנה, כנראה לא היו מחייבות מספיק. אפילו בתמונות השחור־לבן הישנות ניכרים שלל גוני החליפות שהמכובדים לבשו והפרשנות הרחבה שניתנה למילים "בגדי חג"...

מודעה צנועה בעיתון שלא מסגירה פרטים. "הצפה", 14 במאי 1948

בסופו של דבר, כל אלו הם זוטות בהתחשב בגודל השעה. מה שנותר חקוק בזיכרון הוא התמונה של בן־גוריון עומד ומכריז על הקמת המדינה. והחליפה הבהירה של משה שרת? לא זה מה שיעצור אותו.

כדאי להיות מעודכנים!
להצטרפות לוואטצפ השבועי
מזל טוב - מדינה. ההזמנה לאירוע הסודי הכי מדובר
מזל טוב - מדינה. ההזמנה לאירוע הסודי הכי מדובר

פרקים נוספים בסדרה

טקס הכרזת המדינה; חתימותיהם שלרמז, של פישמן ושל פנקס, מגילת העצמאות, 990019461350205171; "הצפה", 14 במאי 1948; ההזמנה לטקס.

כתיבה והפקה: תהילה ביגמן

מודעה צנועה בעיתון שלא מסגירה פרטים. "הצפה", 14 במאי 1948