בידיים חשופות מול שועל המדבר

החרדה הקיומית של היישוב היהודי בארץ ישראל מפני האיום הנאצי הובילה לרעיונות נואשים

הר הכרמל

גל החרדה הראשון ששטף את היישוב היהודי בארץ ישראל בזמן מלחמת העולם השנייה היה בקיץ 1940, בעקבות הפצצות מטוסים איטלקיים שהביאו למאות הרוגים ופצועים ולהרס רב, בעיקר בחיפה ובתל-אביב.

הרס בתל-אביב בעקבות הפצצות חיל האוויר האיטלקי, ספטמבר 1940

החרדה גברה בתקופה שארץ ישראל הועמדה בפניסכנת כיבוש גרמני, במהלך השנים 1942-1940. "אין כל ספק שאם ישטפו הנאצים את ארץ-ישראל, יושמדו כל יהודי הארץ הזאת", אמר משה שרת. הנחת היסוד הזו הובילה למדיניות של שיתוף פעולה עם הבריטים.

בעקבות תנועת המלקחיים של התקדמות הכוחות הגרמניים-צרפתיים מצפון והתקדמות הגנרל הגרמני האגדי רומֵל, "שועל המדבר", מכיוון אפריקה הגו הבריטים את תוכנית "המבצר האחרון בפלשתינה". הכרמל הוכרז שטח צבאי סגור, וכוחות בריטיים ויהודיים החלו לבצרו; בונקרים, תעלות ועמדות נחפרו כדי לנסות ולעכב את פלישת הגרמנים. בו-בזמן נשלחו פלוגות פלמ"ח לתגבר בגבול הדרום, ולנוכח המחסור בנשק הן נשלחו לעמוד מול מפלצות השריון של רומל מצוידים במקלות בלבד. יצחק שדה הסביר: "לא השתעשענו באשליות כאילו היישוב לבדו עשוי לעכב את צבאות רומל [אבל הייתה] חובה לעבד תוכנית... דמיונית למדי, הרפתקנית, אך יחידה כנגד הייאוש".

אחד הבונקרים שנחפרו בכרמל במסגרת תוכנית "המבצר האחרון בפלשתינה"

ואכן, הייאוש והחרדה היו גדולים. האפשרות שהבריטים ייסוגו מהארץ במקרה של פלישת צבא גרמניה, ושהיישוב הערבי יצטרף לכוחות הנאצים, לא הייתה מופרכת. היו שהציעו נסיגה כללית: "לא נוכל להילחם בהיטלר, [לחשוב כי נוכל] להגן על עצמנו זוהי ציונות של הבל", והיו שהתנגדו: "חצי מיליון יהודים אינם צריכים לסגת. [נעמוד] עד הסוף, למען כבודנו, למען נאמנותנו ההיסטורית". בפלמ"ח הציעו להשתמש בביצורים הבריטיים שנבנו בכרמל, לרכז שם את האוכלוסייה וליצור "מצדה על הכרמל"; באצ"ל תכננו להתרכז בעיר העתיקה בירושלים. כך או כך, היה ברור שמדובר בהתאבדות המונית, ושבמקרה של פלישה יהיה גורל יהודֵי הארץ דומה לזה של אחיהם באירופה.

למרבה המזל, אף לא אחת מהתוכניות לא נאלצה לבסוף לעמוד למבחן. ביולי 1942 בלמו הבריטים את רומל, ויהודֵי הארץ נשמו לרווחה, לפחות עד שהידיעות על הזוועות המתחוללות באירופה התחילו לזרום.

עם קבלת הידיעות בארץ על המתחולל באירופה הוכרז על שלושה ימי אבל. "הארץ", 2.12.1942
כדאי להיות מעודכנים!
להצטרפות לוואטצפ השבועי
הר הכרמל
הר הכרמל

פרקים נוספים בסדרה

הרס בתל-אביב בעקבות הפצצות חיל האוויר האיטלקי, ספטמבר 1940, רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין אוסף ארדה- מחלקת הצילום במוזיאון ארץ ישראל, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל, 997009675916705171; אחד הבונקרים שנחפרו בכרמל במסגרת תוכנית "המבצר האחרון בפלשתינה"; "הארץ", 2.12.1942, 997010326485305171; טרסות על מדרון צפוני בהר הכרמל, רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל, 997009635138205171.

כתיבה והפקה: תהילה ביגמן. איור: עינב ויסמן

עם קבלת הידיעות בארץ על המתחולל באירופה הוכרז על שלושה ימי אבל. "הארץ", 2.12.1942