האיש שנתן למדינה את הלב

הוריו של תיאודור הרצל ושלושת ילדיו היו מקור כוח בעבורו. יחסיו עימם חושפים בפנינו מעט מהאיש שמאחורי האגדה

תיאודור הרצל כילד עם הוריו על רקע בית ילדותו ובית הכנסת בבודפשט

לפני שתיאודור הרצל הפך לאגדה, הוא נולד בבודפשט בשנת 1860 ליעקב וז'נט הרצל, למד בבית הספר היהודי וכעבור שנים כתב: "הזיכרון שיש בי מבית הספר הוא מורה שהלקה אותי מכיוון שלא זכרתי את פרטי יציאת מצרים. היום, מורים רבים מבקשים להלקותני משום שאני זוכר אותה יותר מידי". כשהיה בן 18, נפטרה אחותו הגדולה פאולינה, והרצל והוריו עברו לווינה. בשנת 1883 קיבל הרצל תואר דוקטור למשפטים, אך הוא נמשך לעיתונאות. הוריו סייעו לו בהגשמת החלום ומימנו בעבורו מסעות כתיבה ושיטוטים ברחבי אירופה.

כשהתחיל להגות ברעיון הקמת מדינה ליהודים, חשב הרצל לפנות לבעלי הון, אולם אביו הציע לגייס את תמיכת ההמונים. הוא טען שלכל היהודים העניים יחד יש יותר כסף ועוצמה מלרוטשילד אחד. הרצל קיבל את עצתו ופרסם את "מדינת היהודים", ואכן, הספר היה למפץ הגדול של חזונו. מכאן ואילך ניצב אביו לצידו ותמך בו מנטלית וכלכלית: "אבי הנאמן הוא משעני היחיד. כל [האחרים] נוהגים באיפוק זהיר, אורבים, ממתינים. לצידי אני מרגיש את הזקֵן היקר שלי. הוא ניצב כמו אילן".

הרצל ושלושת ילדיו בחדר עבודתו בווינה

גם שלושת ילדיו של הרצל: פאולינה, האנס וטרודה, העניקו לו כוח. בעקבות פעילותו הציבורית נפרד מהם הרצל שוב ושוב, תמיד בצער: "הפרידה מיקיריי היתה הפעם קשה למדי. יכולתי הרי להישאר[...] עם ילדיי היפים שמיטב ימי נעוריהם חולפים בלי שאוכל להתבונן[...] בלבלובם. ואולם זוהי חובתי - לנסוע".

ממסעותיו שלח הרצל גלויות רוויות געגועים לילדיו ובפתיחת הקונגרס הציוני הראשון העיד על מה שריגש אותו באמת: "רבים היו נפעמים אתמול בפתיחת הקונגרס[...] אני הייתי שלֵו לגמרי. רק כאשר[...] מצאתי בדואר את מכתבו של האנס שלי - אז התרגשתי מאוד".

"נשיקות עדינות לרוב שלוחות מאסיה הקטנה לבתי הטובה פאולינה, מאביה הנאמן". אחת הגלויות ששלח הרצל ממסעותיו, 20.10.1898

הרצל היה חולה לב ונפטר בהיותו בן 44 בלבד. כשאמר ערב מותו "נתתי את דם ליבי למען עמי", לא ידע אם מאמציו יישאו פרי ביום מן הימים, אך כנראה הבין שכשבחר להיות משה ולגאול את עמו, נחרץ גורלו, שהרי "שום משה אינו נכנס לארץ הבחירה".

"שום משה אינו נכנס לארץ הבחירה". קברו של הרצל בבית הקברות היהודי בווינה
כדאי להיות מעודכנים!
להצטרפות לוואטצפ השבועי
תיאודור הרצל כילד עם הוריו על רקע בית ילדותו ובית הכנסת בבודפשט
תיאודור הרצל כילד עם הוריו על רקע בית ילדותו ובית הכנסת בבודפשט

פרקים נוספים בסדרה

הרצל ושלושת ילדיו בחדר עבודתו בווינה. אוסף גלויות היודאיקה ע"ש יוסף ומרגיט הופמן, המרכז לחקר הפולקלור, המכון למדעי היהדות ע"ש מנדל, האוניברסיטה העברית, 997003425850405171; גלויה ששלח הרצל ממסעו, 20.10.1898. אוסף אברהם שבדרון - אוטוגרפים, 990035416000205171; קברו של הרצל בבית הקברות היהודי בווינה. אוסף התצלומים, הספרייה הלאומית, האוסף הלאומי לתצלומים על שם משפחת פריצקר, הספרייה הלאומית, 990037230070205171 ; בית הולדתו של הרצל בבודפשט ולצידו בית הכנסת שבו עלה לתורה בבר-המצווה. רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין ארכיון יצחק בן-צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל, 997009634120605171.

איור: עינב ויסמן. כתיבה והפקה: תהילה ביגמן

"שום משה אינו נכנס לארץ הבחירה". קברו של הרצל בבית הקברות היהודי בווינה