דף מלווה השתלמות

לצחוק, ולחשוב על צחוק

יום השיא השני של תוכנית שאר רוח התקיים ב-2.1.2020 בתיאטרון הבימה בתל אביב. הייתה זו הזדמנות לתלמידים לפגוש את אחד ממוסדות התרבות החשובים והמעניינים הקיימים בחברה הישראלית, ולהתבונן על תהליך כתיבת טקסט מנקודת מבט מיוחדת.

בחלק הראשון של היום, צפו כ-450 תלמידי התוכנית ומוריהם בהצגה 'החולה המדומה' – מחזהו האחרון של מולייר. העיבוד החדש יוצר חיבור מעניין בין טקסט קלאסי שנכתב במאה ה-17 ובין דמותו האמיתית של השחקן יעקב כהן שמגלם את החולה המדומה. התלמידים התכוננו להצגה בכיתות, קראו את המחזה או חלקים ממנו, ולמדו על כתיבתו של מולייר.

לאחר ההצגה פגשו התלמידים את אלי ביז'אווי, מתרגם המחזה לעברית. השיחה עסקה בקווים האופייניים לכתיבה של מולייר, ובאתגרים השונים העומדים בפני מתרגם טקסטים, ובייחוד מחזות לתיאטרון. התלמידים שאלו שאלות מעניינות ונוקבות וזכו לקבל תשובות מעמיקות.

בחלק השני של היום השתתפו התלמידים בסיורים מאחורי הקלעים של התיאטרון בהדרכת שחקני הבימה. במהלך הסיור נחשפו למרכיביו השונים של התיאטרון, קיבלו הצצה לחייהם של השחקנים וביקרו בחדרי החזרות והאביזרים. חלק מהתלמידים השתתפו בסדנה לכתיבת מחזות, ובה עסקו בז'אנר המחזה והתנסו בכתיבת סצנות ובהמחזתן.

היה יום מהנה ומעשיר,ואנו מודים לצוות תיאטרון הבימה ולכל התלמידים והמורים שלקחו בו חלק.

צילום: שלומית גורדון

אודות ההשתלמות
סגירה