"אני מלאלה": כתיבת יומן אישי

מלאלה יוספזאי היא הזוכה הצעירה ביותר בפרס נובל לשלום על פעולותיה האמיצות למען חינוך לבנות בפקיסטן. סיפורה האישי מגולל את הסיכונים שלקחה על עצמה במאבקה, כמעט עד איבוד חייה. נעקוב אחר סיפורה מעורר ההשראה.

להורדת השיעור המלאלהורדת דף עבודה

התחילו את הפעילות בשני סרטים קצרים.

עמק סוואט – סרטון המציג את אזור מגוריה של מלאלה, אזור שהיופי הפראי והמדהים שלו עומד בניגוד כואב לכיעור ולהרס שהשליטו בו הטאליבאן. במהלך הצפייה היזכרו בתיאורים של מלאלה והקבילו אותם למה שמוצג בסרטון (פסגות מושלגות,"ההר הלבן" מול "ההר השחור", נהרות ואגמים, שמיים כחולים). אפשר להציג רק חלק מהסרט.

"הוא קרא לי מלאלה" – קדימון לסרט תיעודי העוסק בחייה של מלאלה, ובו תצלומים מרגעים שונים בחייה, גם כאלה שהתרחשו לאחר כתיבת הספר (למשל, הזכייה בפרס נובל לשלום).

הספר משלב בתוכו מידע רב לא רק על מלאלה וחייה האישיים, אלא גם על הרקע הפוליטי האקטואלי של האזור כולו. מידע זה הכרחי אומנם להבנת המתרחש, אך מרחיק אותנו מנקודת המבט האישית של הילדה שחוותה אותו. לצורך הפעילות יפרידו התלמידים מהספר את החוויות האישיות של מלאלה וייצרו מהן יומן, שעשוי יהיה דומה למה שמלאלה הביעה ב"יומנה של גול מקאי", יומן שכתבה בשם בדוי בעבור רשת החדשות הבריטית BBC. כדאי להיעזר בדף העבודה המצורף.

אופן העבודה:

1.      בחירת קטעים

התלמידים יאזינו לספר ויבחרו נקודות מפתח וחוויות רבות-משמעות בחייה של מלאלה. עליהם לכתוב אותן בקצרה בגוף ראשון, כאילו זהו יומן שמלאלה מנהלת.

2.      איסוף אילוסטרציות

התלמידים יחפשו ברשת תמונות שיכולות להתאים כאילוסטרציה למאורעות המופיעים ב"יומן" שכתבו. עליהם לשמור את התמונות במחשב.

3.      יצירת היומן כספר דיגיטלי

כעת התלמידים יצרו את היומן באתר OurBoox. לשם כך יש לפתוח חשבון חינמי באתר וללחוץ על "יצירת ספר" (Create a New Book). הם יתבקשו לתת כותרת לספר ואחר כך למלא את דפי הספר. ניתן לבחור בכל דף אם לשבץ בו תמונה אוטקסט. מומלץ להקדיש עמוד לכל מאורע ולהביא מול כל עמוד טקסט עם תמונת אילוסטרציה. אפשר לשנות את גודל הגופן, למשל בכותרות.

הוספת דפים נעשית באמצעות הכפתור שבתחתית העמוד מימין ,NewPage.

בלשונית הצמודה ללשונית העורך אפשר לערוך את הכריכה וכן לבחור באפשרות "קריאת הספר מימין לשמאל". יש ללחוץ על כפתור save בתחתית העמוד. לצפייה בספר אפשר ללחוץ על הקישור הישיר אליו בתחתית העמוד משמאל. לצד הקישור יש גם אפשרות לבחור אם הספר יפורסם באינטרנט או יהיה פרטי. את הקישור לספר שהוגדר כפרטי אפשר לשלוח לאחרים לצפייה, אך הספר לא יופיע בספריית האתר.

 

להלן יומן לדוגמה.

שתף תמונה

שתף משחק

"אני מלאלה": כתיבת יומן אישי

 / 

מלאלה יוספזאי היא הזוכה הצעירה ביותר בפרס נובל לשלום על פעולותיה האמיצות למען חינוך לבנות בפקיסטן. סיפורה האישי מגולל את הסיכונים שלקחה על עצמה במאבקה, כמעט עד איבוד חייה. נעקוב אחר סיפורה מעורר ההשראה.