דף מלווה השתלמות

תחרות כתיבת חיבורים פילוסופים

הפיקוח על הוראת הפילוסופיה, בתמיכת הספרייה הלאומית והאגודה הישראלית החדשה לפילוסופיה מזמינים תלמידים להשתתף בתחרות כתיבת חיבורים פילוסופיים. התחרות מתקיימת בשני מסלולים – עברית ואנגלית, כאשר המסלול באנגלית מהווה קדם לתחרות הבינלאומית לכתיבת חיבורים פילוסופיים. ניתן להשתתף בתחרות בשני המסלולים, או רק באחד מהם.

מתכונת התחרות בעברית ובאנגלית דומה: בתחילת התחרות מקבל כל משתתף מסמך ובו ארבע מובאות מטקסטים פילוסופיים. המשתתף קורא את המובאות, בוחר אחת וכותב חיבור שהוא תגובה למובאה. לפיכך, הדרישה הראשונה מהחיבור היא שיגיב לנאמר במובאה. מעבר לכך החיבור צריך להיות בנוי באופן לכיד, להכיל טיעון פילוסופי בנוי היטב, להפגין הבנה פילוסופית ומקוריות. הדרישות הללו מסוכמות בחמש אמות המידה שעומדות לנגד עיני ועדת השיפוט בתהליך הערכת החיבורים: רלבנטיות לנושא, קוהרנטיות, איכות הטיעון, הבנה פילוסופית, מקוריות.

להרשמה לתחרות באנגלית ובעברית לחצו כאן

התחרות בעברית

יום שני, 17.1: מפגש פתיחה חגיגי - המפגש יכלול הרצאה וסדנאות בהן יינתנו כלים לכתיבת חיבורים פילוסופיים. בסיום המפגש תפתח התחרות, וכל משתתף יקבל למייל מסמך עם ארבע מובאות. לרשות התלמידים יומיים לכתיבת החיבורים.

יום רביעי 19.1: סגירת התחרות - ניתן לשלוח את החיבורים עד השעה 21:00 ביום זה. החיבורים ישלחו במייל, לשתי כתובות: כתובת המייל של מורה המגמה, כתובת ועדת השיפוט: [email protected]

כללי התחרות:

א. התחרות פתוחה לתלמידי פילוסופיה בכיתות י-יב

ב. שפת החיבורים – עברית

ג. אורך החיבור בין 1200 ל-1600 מילים

ד. במהלך כתיבת החיבור מותר להשתמש בחומרי עזר (כולל רשת האינטרנט), אך יש להקפיד על כללי הציטוט המקובלים. העבודה היא אישית!

ה. ועדת הבדיקה של החיבורים תהיה מקצועית ואובייקטיבית

ו. התלמידים יוכלו לקבל על חיבוריהם עד 5 נקודות בהערכה החלופית, לפי הערכת מוריהם את איכות החיבור

ז. התחרות נושאת פרסים. הזוכים יוכרזו בטקס קצר ותוענק להם תעודת הערכה מטעם משרד החינוך. כל המשתתפים יקבלו תעודת הוקרה על השתתפותם

ח. בגלל התקופה, התחרות על כל שלביה מתקיימת במרחב המקוון

חשוב לציין - התחרות מתקיימת במתכונת דומה לזו של האולימפיאדה הבינלאומית לפילוסופיה, אך היא אינה חלק מתהליך קביעת נציגות ישראל לאולימפיאדה. קביעת הנציגים נעשית במסלול התחרות באנגלית המפורט להלן.

התחרות באנגלית

"האולימפיאדה הבינלאומית לפילוסופיה" היא אירוע שנתי שמקיים ארגון IPO מאז שנות ה-90 של המאה שעברה. האירוע כולל מפגש בינלאומי של תלמידים ומורים לפילוסופיה, ומשתתפים בו נציגים מכ-50 מדינות שנבחרו בתחרויות קדם במדינות השונות. שיאו של המפגש, שנערך כל שנה במדינה אחרת, הוא תחרות חיבורים בה המתחרים יושבים ליד מחשב נטול אינטרנט, וכותבים חיבור על אחת מארבע מבואות שיקבלו. בגלל המגפה העולמית גם השנה בוטל האירוע הפיזי שהיה מתוכנן בליסבון, ובמקומו מתארגנת תחרות אינטרנטית. ישראל מעוניינת להשתתף בתחרות, ומסלול התחרות באנגלית ייקבע מי יהיו שני הנציגים של המדינה.

יום שני, 24.1: סדנת הכנה - הסדנה תתקים בין השעות 20:00-17:00, במהלכה יודגשו העקרונות המנחים של כתיבת חיבורים פילוסופיים, וינתנו כלים וטיפים לכתיבה. כמו כן, ינתן הסבר נרחב על התחרות באנגלית.

יום שישי, 28.1: יום התחרות -כל משתתף יקבל לתיבת המייל מסמך עם ארבע מובאות בשעה 10:00 בבוקר. על התוצר המוגמר להישלח לוועדת השיפוט במסמך וורד עד 14:00 באותו יום דרך המייל לכתובתהמייל של מורה המגמה, ולעדת השיפוט: [email protected]

כללי התחרות:

א. התחרות פתוחה לתלמידי פילוסופיה בכיתות יא ו-יב

ב. שפת החיבורים – אנגלית

ג. אין הגבלה על אורך החיבור, לרוב אלה חיבורים של 1200-2000 מילים

ד. במהלך כתיבת החיבור אסור להשתמש בחומרי עזר (כולל רשת האינטרנט) או בבני אדם אחרים. העבודה היא אישית!

ה. ועדת הבדיקה של החיבורים תהיה מקצועית ואובייקטיבית

שני הזוכים במקומות הראשונים ייצגו את ישראל באולימפיאדה הבינלאומית האינטרנטית

אודות ההשתלמות

 

סגירה