בין המדפים: הצצה לספרייה הלאומית

מתי הוקמה הספרייה הלאומית? מה שמור בין מדפיה? עד שנוכל לבקר בספרייה עצמה נסתפק בטיול וירטואלי בין המדפים ונכיר את הספרייה הלאומית.

הטיול מורכב משלושה חלקים:

בין המדפים: הצצה לספרייה הלאומית

מה אפשר למצוא בספרייה?

לשמור או לזרוק?

בסוף כל אחד מהחלקים לחצו על הכפתור והוא יוביל אתכם לחלק הבא.

שנצא לדרך?

איך הכול התחיל?

הסיפור של הספרייה הלאומית התחיל לפני קצת יותר מ-120 שנה.  ב-1872  פרסם יהושע העשיל לוין מווילנה קול קורא בו הוא ביקש: ..."לאסוף שמה כל ספרי עמנו, אחת מהנה לא נעדרה". ב-1892 נוסדה הספרייה הלאומית על ידי ארגון "בני ברית". היא נדדה בין מבנים שונים בירושלים. שמות רבים ניתנו לה וספרים רבים נשמרו בה.

בית גדול נישא ורם

ההתחלה הייתה צנועה, ספרייה קטנה הוקמה בירושלים. אך החזון היה נישא. על אחד מקירות הספרייה הלאומית מתנוססים עד היום דבריו של יוסף חזנוביץ': "בירושלים זאת יבנה בית גדול, רם ונשא ובו ייאצר כל פרי רוח ישראל מיום היותו לגוי... הכל ייאצר בבית הגדול הזה, ואל הבית הזה ינהרו רבנינו, חכמינו וכל משכילי עמנו וכל אשר לו לב מבין בספרותנו..."

רוצים לקרוא עוד על תהליך הקמת הספרייה הלאומית?

לחצו כאן

ומה קורה בספרייה כיום?

החלום של יוסף חזנוביץ' התגשם. בית ספרים הוקם ואוצרות הרוח של ישראל נשמרים בו. הספרייה הלאומית היא הספרייה הכי גדולה בישראל. השירות בה ניתן ללא תשלום. כולם זכאים להשתמש בשירותיה. לאולמות הקריאה של הספרייה מגיעים אנשי מחקר ורוח, אנשי חינוך וילדים כדי לגלות את האוצרות הצפונים שם. לצד הביקור במבנה הפיזי, הספרייה הדיגיטלית מאפשרת נגישות לאוספים באמצעים טכנולוגיים.

הספרייה הלאומית נמצאת בהתחדשות מתמדת. צפו בסרטון שמתאר את הצפוי לה בעתיד:

ומה אתכם, כבר ביקרתם בספרייה הלאומית?

שאלון ביקור בספרייה

עניתם על השאלון? מצוין. עברו לחלק השני של הטיול.

למעבר לחלק השני של הטיול

שתפו:
שתפו:
שתפו:
הצצה לאוצרות הספרייה הלאומית
No items found.