דף מלווה השתלמות

זה קרה באמת? בין עובדות לסיפור

יום השיא הראשון של תכנית 'שאר רוח' התקיים השבוע בספרייה הלאומית תחת הכותרת 'בין עובדות לסיפור'. לאורך יומיים הגיעו לספרייה בסך הכול כ-400 תלמידים מ-20 בתי ספר, ממשגב בצפון ועד אשקלון בדרום. במהלך היום נחשפו התלמידים לממד האמת והבדיה שיש בכל סיפור, וחוו את האופן שבו נקודות מבט שונות משפיעות על עיצוב הטקסט.

בחלקו הראשון של היום עברו התלמידים סדנת חקר בנושא הרומן ההיסטורי. הם פגשו פריטים מתוך הארכיון של הסופרת דבורה עומר, שבהם נעזרה במחקרה לקראת כתיבת הרומנים ההיסטוריים שלה (הבכור לבית אב"י, שרה גיבורת ניל"י, צוללים קדימה ועוד). התלמידים השוו בין מסמכי הארכיון למתואר בספרים עצמם. הם דנו במהות ההבדלים בין העובדות ההיסטוריות שהיו ידועות לסופרת ובין האופן שבו בחרה לכתוב את הסיפורים.

בחלקו השני של היום התנסו התלמידים בסדנת תיאטרון פלייבק. באמצעות כלי זה בחנו התלמידים את האפשרויות השונות להציג עובדות, וחוו כיצד יכולה נקודת המבט לעצב סיפור אחד בדרכים שונות.

בשיאו של היום צפו התלמידים בהופעת תיאטרון פלייבק שבה הומחזו על הבמה סיפורים אישיים שהעלו תלמידים מהקהל. השחקנים הציגו פרשנויות שונות לסיפורים שסופרו, והעניקו רובד נוסף לרעיון נקודת המבט כמחוללת ומעצבת הסיפור.

חלק מהתלמידים התנסו במרחב 'מטמונים' בגלריית שאפל, מרחב משחקי המבוסס על חקר פרטי מקור מאוצר הספרייה הלאומית.

התלמידים השתתפו בסדנאות בהתלהבות, נהנו מאוד במופע, והיו נרגשים להגיע לספרייה הלאומית, להכיר את הארכיונים האישיים ולפגוש בהם פרטי מקור.

צילום: יוני זילברמן

אודות ההשתלמות
סגירה